Tempeh: świetny partner do risotto, makaronów, ale także pieczywa

tempeh

Chociaż w Indonezji jest uważane za tradycyjne jedzenie, tempeh jest stosunkowo mało znanym jedzeniem poza społecznością wegetariańską i wegańską. Występuje głównie w zdrowej żywności, ale zaczyna się też pojawiać w ofercie niektórych supermarketów.

Czym jest tempeh? Podobnie jak tofu, opiera się na soi. Jednak podczas gdy tofu powstaje przez zsiadanie się mleka sojowego, w tempeh ziarna są reprezentowane w całości dzięki fermentacji porośniętej szlachetną pleśnią. Fermentacja również zwielokrotnia reprezentację witamin, zwłaszcza z serii B, a tempeh jest uważany za najbardziej strawny wśród produktów sojowych.

Jak powstaje tempeh?

Tempeh można również przygotować w domu z gotowanej soi i startera fermentacji Rhizopus oligosporus lub Aspergillus oryzae (znanego również jako koji). strong>, czyli ryż zaszczepiony tym szlachetnym grzybem, który wykorzystywany jest również do produkcji sosu sojowego, miso czy octu ryżowego). Potrzebny będzie również inkubator, który utrzyma dojrzewającą mieszankę w temperaturze ok. 32 °C, który może być na przykład suszarnią surowca, fermentorem lub domowym pudełkiem z żarówką i termostatem.

Chociaż w sklepach sprzedawane są tylko nasiona soi, mało znany jest fakt, że tempeh można wytwarzać również np. z ciecierzycy, grochu i innych roślin strączkowych lub z kombinacji kilku składniki, na przykład brązowy ryż i soja.

Do przygotowania 1 kg tempeh będziemy potrzebować 600 g fasol soi, dwie łyżki octu winnego i starter do tempeh (kultury Rhizopus oligosporus lub ). Namocz soję w wodzie na noc. Rano zmieniamy wodę i gotujemy około godziny. Najważniejszym etapem jest oddzielenie skórek od fasol poprzez dokładne pocieranie ich w dłoniach. Myjemy je w sposób ciągły, skóry wypłyną na powierzchnię i będziemy mogli je osuszyć. Gotuj obraną fasolę jeszcze przez około pół godziny.

Następnie rozłóż je na blasze do pieczenia i pozostaw do wyschnięcia na około 2 godzin. Muszą być idealnie suche lub możemy skorzystać z suszarki do włosów. Następnie zaszczepiamy fasolę starterem i octem winnym i wszystko dokładnie mieszamy. Następnie wkładamy je do plastikowych torebek, w których robimy dziury. Umieszczamy je w inkubatorze na 24 godziny. Zakres temperatur powinien wynosić 26-34 stopnie Celsjusza, najbardziej idealny to 32°C.

Jak przygotować tempeh?

Tempeh naturalny musi być przyprawiony i poddany obróbce termicznej (najlepiej marynować i usmażyć pokrojony w cienkie plasterki). Ale można też dostać smażony, marynowany i najsmaczniejszy, ciemny i orzechowy wędzony tempeh, który można również zjeść na zimno, z musztardą i chlebem.

Regulowany tempeh można stosować według wyobraźni w makaronach, risotto, świetnie zapiekany z ziemniakami lub duszony z grzybami. Pokrojony w cienkie plasterki i smażony na chrupko, służy jako alternatywa dla boczku, marynowany w słodko-ostrym sosie, jest doskonałym nadzieniem do burgerów. Więcej inspiracji można znaleźć pod hasłem przepisy na tempeh, a oto niektóre z jego typowych zastosowań:

Tempeh z makaronem

Jeśli masz ochotę na bardzo szybki posiłek, użyj tempeh wędzonego razem z makaronem kuskus lub ryżem. Dobrze komponuje się również z klasycznymi makaronami pszennymi, takimi jak spaghetti, podkolanówki. W niekonwencjonalny sposób można je stosować z różnymi makaronami azjatyckimi, takimi jak soba czy udon.

Spaghetti z tempehem i suszonymi pomidorami

Risotto z tempeh

Tempeh doskonale uzupełnia różne rodzaje zbóż, czy to ryż, kasza jęczmienna, bulgur pszenny, ale także gryka czy pszenica.

bulgur z grzybem

Tempeh na chlebie kanapkowym lub w burgerach

Zakupiony tempeh wędzony lub marynowany niekoniecznie musi być dalej modyfikowany. Można go również stosować na zimno lub szybko podgrzewać na patelni. Możesz go używać do przykrywania pieczywa lub do napełniania bagietek deserowych. A jeśli posypiesz go marynatą grillową i upieczesz w piekarniku przez kwadrans, otrzymasz świetne nadzienie do burgerów.

burgery Tempeh

Tagy:
Soja Tempeh
07. 07. 2022   napisał/a: Pavel