kuchnia indyjska
Kuchnia indyjska jest bardzo zróżnicowana, co jest zrozumiałe ze względu na ogrom kraju, różne narodowości i grupy drugiego pod względem liczebności narodu na świecie. Duża część przepisów jest naturalnie wegetariańska, głównymi składnikami są warzywa, ryż i inne rodzaje zbóż, rośliny strączkowe, produkty mleczne (weganie mogą je zastąpić alternatywami roślinnymi) i, oczywiście, przyprawy.
Typowe indyjskie przyprawy to imbir, czosnek, kolendra, kminek, cynamon, goździki, kardamon, kurkuma, czerwone i zielone chili lub nasiona gorczycy. Gotowe mieszanki, takie jak curry, garam masala, tandoori masala i wiele innych, można również kupić w celu szybszego przygotowania.
Na zasady kuchni indyjskiej ma wpływ Ajurweda, indyjska nauka o ciele i zdrowiu. Kluczem jest świeżość, odpowiednia obróbka cieplna, surowa żywność w postaci sałatek lub owoców jest raczej uzupełnieniem. Powszechną modyfikacją jest powolne gotowanie i duszenie. Dba również o odpowiednią kombinację posiłków dla optymalnego trawienia.
Klasyczne grupy żywności obejmują sabji (dania warzywne), dhal (dania z roślin strączkowych), chutney (sosy smakowe z warzyw, owoców i inne składniki), oprócz dominującego ryżu, wśród dodatków pojawiają się także naleśniki (chapatis, paratha, naan).