Niewypieczone ciasteczka nie tylko dobrze smakują, ale dają radość z tworzenia. A jeśli coś ci nie wyjdzie, możesz po prostu włożyć to do ust. Możesz spodziewać się księżniczki gryczanej lub słodkich kuleczek z ciecierzycy i fasoli.
Polenta: jak wykorzystać słynne włoskie jedzenie w ciastach, pierogach lub na grillu?
Polenta kukurydziana to jeden z podstawowych elementów kuchni włoskiej, gdzie najczęściej podawany jest jako dodatek w postaci owsianki. Ale można z niej przygotować wiele innych potraw. Od ciasta przez budyń po frytki.
Ciecierzyca w kuchni – hummus, falafel, słodkie i słone przekąski
Ciecierzycę można przygotować w wersji słodkiej lub słonej. Z daktylami można wyczarować z nij deserowe kulki, świetnie sprawdza się w pastach, zupach czy gulaszach. Daj się zainspirować różnorodnością potraw, które można wyczarować z tej „rogatej” rośliny strączkowej.
Soja w diecie roślinnej
Sama soja jest spożywana raczej rzadko, wytwarza się z niej wiele półproduktów (mięso sojowe, tofu, tempeh, natto, mleko sojowe), produkty końcowe (takie jak jogurty sojowe, majonez lub różne pasty) lub aromaty (sosy sojowe i miso).
Orzechy: białko, zdrowe tłuszcze i dużo energii
Dzięki wysokiej zawartości białka i wysokiej jakości tłuszczów orzechy należą do najcenniejszych produktów spożywczych. Ich zastosowanie jest naprawdę wszechstronne. Czy wiesz, że dobrze jest namoczyć je w wodzie na kilka godzin przed jedzeniem?
Czerwonej soczewicy nie trzeba moczyć. Można z niej zrobić dahl, zupę i sos
Nie trzeba go wcześniej moczyć, jest gotowy w ciągu 15 minut i nie pęcznieje zbyt mocno. Zawiera dużo białka i błonnika mineralnego. Mowa o czerwonej soczewicy, która dzięki szybkiemu przygotowaniu jest idealnym adeptem dla Twojego partnera do gotowania.
Strączki
Pomimo wartości odżywczych roślin strączkowych, zjada się ich zaledwie kilka kilogramów rocznie. Z kolei dla weganów będzie to na pewno kilkadziesiąt kilogramów. Rzućmy okiem na to, co można przygotować z soczewicy, grochu, ciecierzycy lub soi.
Seitan: najlepsza mięsna alternatywa dla sosów lub kapusty
Seitan je pšeničná bielkovina, ktorú môžete použiť do gulášov, omáčok, špízov, na rezance na „číny“, skrátka variť, dusiť, piecť či smažiť. Zvlášť užitočný je seitan pri „veganizovaní“ klasických receptov slovenskej kuchyne.
Tofu w kuchni: pasuje do makaronów i klusek, też smakuje słodko
Dla jednych to bezsmakowa biała masa, dla innych to uniwersalny surowiec, z którego można zrobić desery, majonezy, pasty czy przysmaki różnych kuchni świata. Mowa oczywiście o tofu. Jakie są jego rodzaje i jak z niego korzystać?
Jak zrobić mięso sojowe, żeby naprawdę dobrze smakowało
Nigdy nie przestaje mnie zadziwiać, jak wiele osób gotuje mięso sojowe w zwykłej wodzie. Podpowiem Ci kilka moich wskazówek, jak go przygotować, aby spodobał się nawet zagorzałym przeciwnikom zdrowego odżywiania. Kluczowe jest wieloetapowe przygotowanie, zwłaszcza końcowe marynowanie.